אימון ארגוני הוא תהליך שמטרתו לצייד את הפרטים והצוותים בכלים, ידע והזדמנויות אותם הם צריכים על מנת להיות פרודוקטיביים באופן יצירתי ואפקטיביים במחויבות שלהם כלפי עצמם, ארגוניהם ועבודתם. אימון מערב שותפות משולבת של מאמן ואדם בתוך הארגון הרוצה להגיע לתוצאות עסקיות ארגוניות.

המונח “אימון ארגוני” כולל כל ארגון שיש לו משימה עסקית או שירותית, ויש לו מספר רמות של מורכבות ארגונית. ארגונים כאלה כוללים מגוון רחב ביותר, לדוגמא: ארגונים עסקיים למטרות רווח, מלכרי”ם, מערכות חינוך ומוסדות ממשלתיים, ארגונים נותני שירות, חברות סטארט אפ ועוד.

פיתוח , ליווי ואימון מנהלים:

קיימות שתי קבוצות מרכזיות של מנהלים עבורם הליווי, הפיתוח והאימון הם משמעותיים בהשפעה הכוללת על הארגון: מנהלים זוטרים, אלה הבאים במגע נרחב עם כלל העובדים בארגון ולכן השפעתם רחבה כל כך, ומנהלים בכירים, שהשפעתם על הארגון גדולה ומשמעותית בכך שמשפיעים וקובעים את התהליכים המרכזיים שהארגון עובר.

אימון מנהלים מבטיח כי ההתמקדות תהיה באותם אנשים או צוותים שעליהם תהיה מוטלת האחריות הניהולית להשגת התוצאות. מוטת ההשפעה שלהם על הארגון כולו היא מירבית.

מתי אימון מנהלים רלבנטי ומועיל?

*  אימון כניסה לתפקיד

*  אימון לשיפור ביצועים

*  תכנית פיתוח מנהלים: בניית תכנית פיתוח למנהלים בשדרות הניהול השונות בארגון ובהתאמה לצרכי הארגון וליעדי התוצאות שלו.

*  אימון / ליווי במהלך פרוייקטים

*  אימון / ליווי עובדים חדשים

*  אימון / ליווי במהלך מיזוגים, רכישות, התייעלות

*  אימון צוותים, הנהלות להובלת תהליכי שינוי, חדשנות ומצויינות

הכשרת עתודה ניהולית:

הנחת היסוד הגלומה בפיתוח עתודה ניהולית היא שיש לאתר את הפוטנציאל הניהולי מתוך מאגר הקיים בחברה/בארגון.

לאחר האיתור או הבחירה, יש לפתח עבורם “מסלול קריירה ייחודי” תוך כדי למידה תיאורטית של הכישורים והמיומנויות הנדרשים ממנהל בכיר באותו התחום. תהליכים אלה משמשים לא פעם כבסיס ומנוע להתחדשות ארגונית.

>  פיתוח עתודה ניהולית: כבסיס לארגון איכותי המבקש להתפתח תוך המשכיות ניהולית הלומדת ומובילה את החזון של הארגון.

>  ליווי, פיתוח והבנייה של העתודה הניהולית לעתיד הארגון.

תהליכים אלה מקובלים הרבה יותר בחברות בארה”ב ופחות בארץ. ויחד עם זה יותר ויותר ארגונים וחברות מזהים את הפוטנציאל העצום הגלום בהכשרת עתודה ניהולית.

ליווי ארגון והנהלות במשבר:

האימון, מאפשר ליווי להנהלות וארגונים במשבר אשר צריכים לקיים שינוי ארגוני תוך כדי פיטורין. כל אלה צפויים לזעזע את הארגון כולו ולעצור את התפתחותו. הליווי, האימון והעבודה הקבוצתית מאפשרים לשינוי להתחולל באופן אפקטיבי.

אימון צוותים:

בניית “צוות מצליח” הוא תהליך הבונה צוות ומלמד כל עובד בו לעבוד ביחד בצורה מועילה ומכוונת מטרה. מטרה בה הצוות כולו לומד להיות אחד עבור הקבוצה ולא כל אחד לעצמו.

אימון לעומת ייעוץ:

הדגש על העזרה למתאמנים ללמוד בכוחות עצמם הוא אחד  ההבדלים המרכזיים  המפרידים בין אימון לבין גישות אחרות כגון הכשרה או ייעוץ. האימון מעניק למתאמנים חופש ומרחב לטפל בסוגיות שלהם ולזהות יכולות, כישורים ומיומנויות שיש להם, על מנת להגיע בכוחות עצמם  לפתרונות ולהצלחה.